Людмила Черватюк-

куратор проекту “Артвізитівка України”

 

Подорожуйте  малими містами України !!!

 

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2010року  до малих міст  належать ті населені пункти, де проживає не більш 50 тисяч осіб,а це приблизно 75%  від   загальної кількості  міст  України – 366 міст. ”Місто таке невеличке, провінційне, але таке затишне” – можна почути про такі міста та містечка, де людям подобається жити , де  їм комфортно, де знають майже всіх сусідів і їх радощі та неприємності, де можна розраховувати на підтримку у важку хвилину і допомогу. Зелені зони та  місця, пов’язані з особливостями стилю життя в малих містах, а також переваги проживання та  недоліки  в малих містах – це теми окремих досліджень, а ми зараз змогли  подивитись на роботи митців, які , мандруючи малими містами України, мали можливість  свої бачення і відчуття від  знайомства з їх знаковими місцями, пам’ятками історії та культури перекласти на полотно  та папір.

 

16–17 листопада 2017 року в Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбувався Форум «Малі міста України». Основне його завдання – привернення уваги громадськості  до вивчення історії малих міст, їх культури, архітектурних пам’яток, збереження культурного надбання держави, розвитку  регіонального краєзнавства, туризму –  виконано. Завдяки цьому проекту я особисто і всі художники – учасники проекту «Артвізитівка України» знають вже  майже все про територіальний устрій України, знають ,що міста Мукачево,Коломия та Калуш — не є малими містами  України …А ви це знали?

 

Форум завершив проект «Історія малих міст України», розпочатий у 2008 році під егідою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. За час реалізації проекту Бібліотекою було проведено 25 заходів у форматі бібліотечного клубу «Національні святині». На заходах досліджено і представлено по одному місту з 24 областей України і Автономної Республіки Крим.

 

Проведені заходи в рамках соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України» продемонстрували різний рівень розвитку малих міст, що в першу чергу, залежить від діяльності місцевої влади, впровадження самоврядування, рівня патріотичності місцевих жителів і вихідців з цих міст, бажання популяризувати своє рідне місто.

 

Відбулись презентаційні заходи  “Лабораторія автентичного співу Східного Поділля” та “Художники подорожують малими містами України”, які розкриваючи  творчий потенціал сучасних  українських митців , що популяризують  неповторний національний колорит малих міст , завершили  цей захід. Вражень   та позитиву  всі  присутні учасники  та гості отримали  на багато років вперед…

 

Митці, самі того не помічаючи,  можуть виступити двигунами (агентами) культурних змін в тих містечках, де вони бувають на пленерах або  проїздом…Так художниця Лариса Пуханова розказала як гарно їх зустрічають  мешканці малих міст, запрошують до себе, розповідають різні історії про місто, які допомагають митцям в подальшому створити шедеври, бо вони переймаються цими  розповідями і спогадами старожилів. До художниці Тетяни Грицай одразу ж підійшла молодь- майбутні мистествознавці, сказали, що проживають в Бучі, але не можуть згадати де саме в місті  знаходиться об’єкт,на який звернула увагу митець…Оголосили квест з пошуку цього об’єкту…Тетяна Фоміна розповіла  про свої враження від маленьких міст, які  зображені на її картинах, і вирішила робити собі колекцію власних картин з кожної подорожі, бо  фотографії не можуть  навіть порівнюватись  з емоційними картинами…

 

На виставці «Художники подорожують малими містами України» представлені твори  українських майстрів з різних регіонів   нашої країни.Тут і Закарпаття-Хуст і Тячів, тут і Поділля_- Немирів  і Тульчин,а також Дубно,Корсунь-Шевченківський,Генічеськ,Буча … Кожна робота – це освідчення в коханні до того міста, який вони відвідали….Художник сам  вибирає ракурс, вихоплює з  оточення об’єкту  найцікавіші  моменти і пропонує кожному звірити із своїм баченням, пропонує побачити щось знайоме для себе і оцінити роботу митця. Природа, пам’ятки історії та архітектури, а також культові споруди – унікальні джерела натхнення, вивчення, споглядання як для художника, так і для звичайної людини. Саме вони  і  виховують почуття прекрасного і не залишають байдужим нікого, саме вони і формують патріотів своєї землі.

 

Художники- особлива «каста», яка  розуміє  реальність , але доповнює її багатим уявленням. Вони  «по свойому» бачуть і сприймають  оточуюче життя. Все пережите художником з приводу натури, яку він  вивчає, неодмінно відобразиться на його творінні, яке , в свою чергу, впливає на почуття глядача на рівні емоцій. Цінність картин  та любого мистецького твору не в кількості витрачених фарб або   їх товщини, а в   енергетиці та в  їх впливі на глядача,та в емоціях, які вони викликають  у кожного ,хто долучається до  цих творінь.

 

Як писав відомий живописець Б.В.Іогансон , художник «…вводить  нас у світ якихось нових образів, яких раніше ми не бачили, або, навпаки, у світ явищ, буцім-то нам і знайомих, але художник заставляє нас побачити їх інакше,зовсім з іншої точки зору».І ми вдячні їм  за це…

 

Десь вичитала, що 21 століття та нове тисячоліття — заявлені як творчі. Тобто кожна людина – Співтворець у цьому Всесвіті на багато років вперед і треба скористатись  наданими можливостями… Тому і хочеться побажати всім творчої наснаги, везіння, гарних друзів , підтримки ідей та знайти і розкрити  в Собі Художника, хто ще не встиг  цього зробити, і творчими проектами змінювати світ на краще !!!

 

Бажати треба багато і часто, тоді  бажання будуть здійснюватися – саме так рекомендують у маленьких містах і містечках  Закарпаття. Тому знову хочеться побажати митцям  і в подальшому мати можливість подорожувати Україною, а меценатам та небайдужим людям створювати умови для  відтворення на полотні та папері  міських пейзажів маленьких міст та містечок.

 

Натхнення та творчих успіхів кожному, хто долучився до цього надзвичайно цікавого проекту, який матиме своє продовження (маю надію) у подальшій реалізації таких тематичних культурно-мистецьких проектів!!!